Follow us on social media

Awards Winners and Nominees 2016Colours 2016

Colours 2016 award winners and nominees announced.  Can all award winners and nominees please contact the UUSU Sport office on their campus to confirm attendance and collect tickets. 

 

Service Award

Name Club Campus
Lucy Kennedy Fencing Coleraine
John Ming Archery Jordanstown
Hugh McGrath Gaelic Football Magee

 

Club Award

Name Club Campus
Clark Mitchell Fencing Coleraine
Aaron Daly Gaelic Football Coleraine
Declan Shiels Hurling Coleraine
Jonathan Moyna Judo Coleraine
Deirbhle Birt Ladies Rugby Coleraine
Jordan McCord Archery Jordanstown
Ciaran Chambers Badminton Jordanstown
Ruth Neill Basketball Jordanstown
Adrian Mullan Basketball Jordanstown
Nicholas Robinette Canoe Jordanstown
Dearbhail Rice Cheerleading Jordanstown
Matthew McCord Cricket Jordanstown
Eimear Gallen Gaelic Football Jordanstown
Stephen Sheridan Gaelic Football Jordanstown
Troy Wilson Rugby Jordanstown
Ami Cobane Gaelic Football Magee
Liam Mulvenna Hurling Magee

Half Colours

Name Club Campus
Kate Millar Karate Coleraine
Rebecca Mains Netball Coleraine
Conor Olphert Cricket Jordanstown
Ryan Dennison Cricket Jordanstown
Kris Lyness Cricket Jordanstown
Peter Eakin Cricket Jordanstown
James Lindsay Golf Jordanstown
Ross Dutton Golf Jordanstown
Zach McClelland Hockey Jordanstown
Ross McIvor Hockey Jordanstown
Matthew Sullivan Hockey Jordanstown
Ryan Getty Hockey Jordanstown
Aimee McElhatton Judo Jordanstown
Alice Green Netball Jordanstown
Chloe Herdman Netball Jordanstown
Ashleigh Donnan Netball Jordanstown
Maeve O’Hara Netball Jordanstown
Kris Jones Orienteering Jordanstown
Rory Kinney Pool Jordanstown
Joseph Kelly Boxing Magee

 

Full Colours

Name Club Campus
Patrick Corr Karate Coleraine
Liam Scott Taekwondo Coleraine
Adam McComb Athletics Jordanstown
Aoife Callaghan Basketball Jordanstown
Matthew McCord Cricket Jordanstown
Kieran Hughes Gaelic Football Jordanstown
Emily O’Leary Hockey Jordanstown
Victoria McMaw Hockey Jordanstown
Chloe Mitchell Hockey Jordanstown
Jordan Page Hockey Jordanstown
Anna Kozniuk Hockey Jordanstown
Rebecca Barry Hockey Jordanstown
Peter McKibbin Hockey Jordanstown
Peter Bingham Hockey Jordanstown
Adam McMackin Pool Jordanstown
Jordan Sloan Swimming Jordanstown

 

Fresher of the Year Coleraine Nominees

Name Club
Morgan Russel-Cowan Archery
Michelle Georges Fencing
Ryan Devlin Karate

 

Fresher of the Year Jordanstown/Belfast Nominees

Name Club
Anna McIlmoyle Athletics
Aoife Callaghan Basketball
Chloe Mitchell Hockey

 

Fresher of the Year Magee Nominees

Name Club
Vytaras Jankus Basketball
Joseph Kelly Boxing
Collette Cassidy Gaelic Football

 

Chris Lundy Award Nominees

Name Club
Sean Denny Fencing
Deirbhle Birt Rugby
Michael Sloan Volleyball

 

Carson Clarke Award Nominees

Name Club
Ciaran Chambers Badminton
Eimear Gallen Gaelic Football
Troy Wilson Rugby

 

Coach of the Year Nominees

Name Club
Sean O Kane Gaelic Football
Joe McCullagh Karate
Teresa Gillespie Netball

 

Hurst Trophy

Club Campus
Soccer Coleraine
Basketball Magee
Mens Gaelic Football Magee

 

Bill Clarke Team of the Year

Club Campus
Cricket Jordanstown
Hurling Jordanstown
Netball Jordanstown

 

Jim Allen Merit Award

Club Campus
Mens Rugby Coleraine
Womens Basketball Jordanstown
Badminton Jordanstown
Mens Basketball Magee

 

UUSU Sport Club of the Year

Ulster University Elks Hockey
Ulster University Mens Gaelic Football
Coleraine Judo

 

UUSU Sport Team of the Year

Golf
Mens Hockey
Netball
Pool

 

President’s Plate

Name Club
Jonathan Burnside Fencing
Rebecca Cuckoo Judo
Rory Hamilton Shooting
Matt Sellers Cue Sports

 

Silver Salver

Name Club
Adam McComb Athletics
Jordan Sloan Swimming
Megan Frazer Hockey
Neal Glassey Hockey